LABORATORIUM WSPÓŁDOŚWIADCZANIA
Naszym celem jest wymiana doświadczeń i wiedzy na styku percepcji światów życia codziennego i pracy twórczej artystów (nie)pełnosprawnych. Inicjujemy i odpowiadamy na spotkania z zainteresowanymi naszą pracą instytucjami, organizacjami, placówkami edukacyjnymi, wychowawczymi, twórczymi.
„Być może polega to na tym, że my, przystępując do Innego, mamy już w głowie zakodowane pewne stereotypy. Są one z reguły negatywne i ich przełamywanie wymaga dużego wysiłku intelektualnego”
Ryszard Kapuściński, 2007: Dziedzictwo Odyseusza, podróż, obcość i tożsamość, identyfikacja, przestrzeń, , (red.) M. Korytowska, O. Płaszczewska, Kraków, s. 13.
BADANIE W DZIAŁANIU / TESTY I DOŚWIADCZANIE MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ Z UDZIAŁEM PODOPIECZNYCH, UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ, TANCERZY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI ORAZ ICH TERAPEUTÓW, TRENERÓW I PEDAGOGÓW Z OŚRODKÓW I PLACÓWEK DZIAŁAJĄCYCH NA RZECZ OSÓB Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI W WOJEWÓDZTWIE ZACHODNIOPOMORSKIM
Fundacja Ośrodek Praktyk Teatralno-Tanecznych TRUE (sierpień, wrzesień i październik 2024) zaprosiła do współpracy trzy ośrodki / placówki z Województwa Zachodniopomorskiego działające na rzecz osób z niepełnosprawnościami, w tym prowadzące działania opiekuńcze, terapeutyczne, kulturalne i edukacyjne. Celem stało jest utworzenie terenowego LABORATORIUM WSPÓŁDOŚWIADCZANIA i poddania badaniu w działaniu MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ. Głównym zadaniem stało się przetestowanie założonych przez twórcę dra Jerzego N. Grzegorka funkcji i potencjałów urządzenia z bezpośrednim udziałem osób z niepełnosprawnościami, w tym: podopiecznych, uczestników zajęć edukacyjnych, kulturalnych i terapeutycznych, tancerzy na wózkach, tancerzy z różnymi niepełnosprawnościami oraz ich terapeutów, trenerów i pedagogów wraz z wymianą wiedzy, wyłonieniem obszarów krytycznych, pytań, wniosków i dokonania ewaluacji.
Badanie w działaniu MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ realizowane jest bezpośrednio w ośrodkach / placówkach pozwalając stworzyć przyjazne, komfortowe i merytoryczne warunki zarówno uczestnikom jak i edukatorom.
EDUKATORZY /
dr Jerzy Norbert Grzegorek – twórca MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ
podejmowane zakresy wiedzy i ich konteksty: budowa i możliwości rozbudowy, funkcje i potencjały MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ, PRZESTRZEŃ, RUCH I RYTM – idea MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ – ukierunkowanie na samodzielność i rozwój tancerza niewidomego, odkrywanie idiomu ruchu i rytmu osób z niepełnosprawnościami, idiomaty – struktury ruchowo-rytmiczne: rozpoznanie i ocena zakresów ruchu, ocena zdolności kinestetycznego różnicowania ruchu i rytmu (komponenty przestrzenne i jakościowe), możliwości siły i ekspresji (komponenty siłowe) możliwości rytmiczne / prędkość (komponenty czasowe); odkrywanie potencjałów idiomu tanecznego u tancerzy niewidomych i słabowidzących, realizowanie idiomatów tanecznych u tancerzy na wózkach i różnymi niepełnosprawnościami oraz praca rozwojowa przez tancerzy pełnosprawnych / w tym: technika improwizacji kontaktowej, idiochoreografia – praca twórcza tancerzy z niepełnosprawnością w dziedzinie teatru tańca.
mgr Ewelina Grzegorek –
podejmowane zakresy wiedzy i ich konteksty: funkcje fizjoterapeutyczne, kinezyterapeutyczne w tańcu i sporcie.
Pierwszym z Ośrodków /Placówek/Instytucji które Fundacja Ośrodek Praktyk Teatralno-Tanecznych TRUE zaprosiła do współpracy nad BADANIEM W DZIAŁANIU / TESTY I DOŚWIADCZANIE MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ jest OŚRODEK WSPARCIA DLA DZIECI, MŁODZIEŻY I DOROSŁYCH W SZCZECINIE.
Ośrodek przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych z głębszym stopniem upośledzenia umysłowego, u których występują również: niesprawność ruchowa, wady wzroku i słuchu, zaburzenia kontaktu i mowy, zaburzenia neurologiczne i różnego rodzaju choroby somatyczne.
OPIS DZIAŁAŃ:
Biorąc pod uwagę specyfikę Ośrodka i podopiecznych badanie w działaniu z wykorzystaniem MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ zostało podzielone na cztery etapy:
- Zapoznanie terapeutów ośrodka z funkcjami i potencjałami MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ wraz z dyskusją, wymianą doświadczeń pracy z podopiecznymi i wiedzy dziedzinowej z fizjoterapii, terapii sensorycznej i kinezyterapii.
- Podejmowanie przez terapeutów z ośrodka samodzielnych prób praktyki na MASZYNIE IDIOSENSORYCZNEJ z testami rozpoznanych uprzednio jej funkcji i potencjałów, w tym: a. rozpoznanie i próba oceny własnych zakresów ruchu z wykorzystaniem urządzenia, b. podjęcie prób opracowania IDIOMATÓW – struktur ruchowo-rytmicznych z wiedzą odwołującą się do możliwości podopiecznych.
- Podjęcie przez poszczególnych podopiecznych z niepełnosprawnościami prób na MASZYNIE IDIOSENSORYCZNEJ pod kontrolą edukatorów i wsparciem opiekunów.
- Podjęcie prób pracy i realizacji zadań terapeutycznych na urządzeniu przez terapeutów z podopiecznymi
EWALUACJA:
„Maszyna Idiosensoryczna niewątpliwie znalazłaby praktyczne zastosowanie w takim ośrodku jak nasz. Rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami jest kluczowa podczas naszej codziennej pracy i wpływa na szereg innych dziedzin życia.
Dziękujemy za owocne spotkanie”.
Aleksandra Ogrodnik
Dyrektor Ośrodka Wsparcia dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Szczecinie
Drugim z Ośrodków /Placówek/Instytucji które Fundacja Ośrodek Praktyk Teatralno-Tanecznych TRUE zaprosiła do współpracy nad BADANIEM W DZIAŁANIU / TESTY I DOŚWIADCZANIE MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ jest KLUB SPORTOWY START W SZCZECINIE I SEKCJA TAŃCATOWARZYSKIEGO NA WÓZKACH SZCZECIN
START SZCZECIN to klub sportowy działający od 1983 roku. Ich celem jest rozwój sportu osób z niepełnosprawnościami, w tym sportu paraolimpijskiego oraz aktywizacja i integracja. Klub organizuje szkolenia w dwunastu dyscyplinach sportowych dla osób z niepełnosprawnościami przez cały rok. Zapewnia fachową i profesjonalną obsługę instruktorsko-trenersko-rehabilitacyjną. Sportowcy spotykają się na halach sportowych, salach gimnastycznych, basenach, siłowniach, strzelnicach, na wioślarskiej przystani. Organizują także obozy, zgrupowania i wydarzenia integracyjne
Tomasz Kaźmierczak – Prezes Zarządu KSI START Szczecin i trener główny kadry Polski wioślarzy niepełnosprawnych podkreślił w korespondencji:
„To wspaniałe przedsięwzięcie. Działanie na rzecz rozwoju osób z niepełnosprawnościami w dziedzinie sportu i sztuki jest kluczowe w przełamywaniu barier i stereotypów.
Dziękujemy za zaproszenie do badań z wykorzystaniem potencjałów Maszyny Idiosensorycznej”.
Wstępem do spotkania stała się także wypowiedź Magdaleny Błoch – tancerki na wózku tańca towarzyskiego – finalistki 11 edycji Programu Mam Talent na TVN
Trzecim z Ośrodków /Placówek/Instytucji które Fundacja Ośrodek Praktyk Teatralno-Tanecznych TRUE zaprosiła do współpracy nad BADANIEM W DZIAŁANIU / TESTY I DOŚWIADCZANIE MASZYNY IDIOSENSORYCZNEJ jest POLSKI ZWIĄZEK NIEWIDOMYCH ODDZIAŁ ZACHODNIOPOMORSKI – KOŁO W GOLENIOWIE
ICH MISJA I CELE
Tracisz wzrok u nas uzyskasz pomoc. Jesteśmy organizacją kompetentną dzięki której możesz osiągnąć samodzielność i aktywność życiową, zrealizować potrzeby społeczne i zawodowe. Pomagamy niewidomym i słabowidzącym oraz ich bliskim w adaptacji do nowych warunków życia na terenie całego kraju.
Udzielamy porad i informacji. Zapewniamy odnalezienie sensu życia poprzez wsparcie psychologiczne w procesie rehabilitacji i integracji. Realizujemy indywidualne i grupowe szkolenia. Wyznaczamy standardy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących w Polsce. Zmieniamy ich postrzeganie poprzez edukację społeczeństwa. Integrujemy środowisko i jesteśmy jego rzecznikiem.
„Serdeczne podziękowania dla P. doktora Jerzego Norberta Grzegorka, twórcy tego urządzenia za profesjonalizm w przygotowaniu i przeprowadzeniu spotkania oraz wspaniałą atmosferę, zabawę i radość podczas przedmiotowych warsztatów. Zarówno członkowie Koła PZN jak i terapeuci oraz podopieczni z ŚDS w Goleniowie aktywnie i efektywnie spędzili czas. Panie Jerzy życzymy powodzenia i sukcesu w realizacji tego projektu”.
Alicja Buczkowska
Prezes PZN OZ Koło w Goleniowie